Nieuwe wet voor stadsverwarming in 2025

Geplaatst op 22 augustus 2023 | Laatste update 22 augustus 2023

Het demissionaire kabinet wil de Warmtewet vervangen door een nieuwe wet: de Wet Collectieve Warmte (WCW). Deze wet moet ingaan op 1 januari 2025 en heeft gevolgen voor de stadsverwarming.

De nieuwe wet brengt twee belangrijke veranderingen met zich mee. Ten eerste mogen alleen energiebedrijven die voor meer dan de helft in handen zijn van de overheid warmte leveren. In Rotterdam betekent dit dat de gemeente mede-eigenaar wordt van het energiebedrijf dat nu Eneco of Vattenfall heet.

Ten tweede wordt de prijs van de warmte niet meer gekoppeld aan de gasprijs. De consument betaalt voortaan de kostprijs plus een kleine toeslag. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) heeft een positief advies gegeven over het wetsvoorstel. De ACM gaat ook toezicht houden op de tarieven.

Hoe de tarieven precies berekend worden, wordt later bekendgemaakt in een Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB). Tot die tijd geldt nog de oude Warmtewet.

Vragen, tips en aanvullingen